赶紧收藏吧!: bookmarkBookmark and Share




八年级 Unit6 Topic1 SectionA 学案
学习目标:1、学习有关交通方面的新单词和表达。
2.学习动词不定式“ to do ”的用法。
3.讨论关于旅游的话题。
学习过程:1。复习。回答下列问题。
How do you usually come to shool?_____________________
2.学习1a。⑴自读小组讨论1a,并翻译。
⑵听1 a ,回答下列问题。
① ① Where will they go ?____________________
② ② How do you they decide on their best way to get here?________________________________
⑶找出1a中含有“to do ”句子,教师举更多例子讲解。
3.完成1b,练习“ to do ”用法,小组讨论说出自己的观点,谈谈去泰山的最好方式及原因。
I think the best way to go to Mout Tai is________________.
It costs ________.It takes _______________to get there.
4.小组讨论完成2,3,教师检查。
比一比,看谁最聪明!
一、 根据首字母提示填空。
1. 1.Which v_______do you like best ,bus ,car or trair?
2. 2.Can you see a sheep eating grass in the green f______?
3. 3.If you add 30 and 45 the t_______is 75.
4. 4.We d______to go there by airplane.
5. 5.We r_______money for the poor children.
二、用所给单词的正确形式填空。
6. 1.He have passed the _______(train)courses,so he find a job easily now.
7. 2.Who is the best in our class?It’s hard ________(say)
8. 3.It took him two months________(write) the novel.
9. 4.They organized a show _______(raise) money.
10. 5.Look!There is a ________(three,leg)dog.
三、单项选择
(  )1.Lucy wants to have a _______visit to the Great Wall. She is excited.
A. two-days B.two- day C.twodays D.two day
( )2.Which is the best_____to go to Mout taiby bus,by train or by air?
A.way B. hour C.time D.idea
( )3.How much____it cost to Beijing by plane? 500 yuan.
A.cost B. does C. is D. costs
( )4.What a beautiful sweater!How much did you _____for it?
A.take B.cost C.pay D.spend
( )5.All the children like Mr.White very much because he often makes them______.
Laughed laugh laughing to laugh
( )6._____kind girl Nancy is!
Yes,she is always ready to help others.
A.What B.What a C.How D.How a
( )7.Why not swim in the river?
Oh,no.Our teacher told us______here.It’s dangerous.
A.will swim B.will not swim
C.to swim D.not to swim

0 评论:

发表评论

相关文章